Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Co chcę w życiu robić .... - jak to ogarnąć ?

CO CHCĘ W ŻYCIU ROBIĆ… - JAK TO OGARNĄĆ?

Wybór (pierwszej) pracy wiąże się z odpowiedzeniem samemu sobie na ważne pytania – to o tyle istotne, że kiedy stworzysz swoje „kamienie”, punkty odniesienia, to nie będziesz szukać „po omacku” ( czyli szukać byle gdzie, aby tylko znaleźć „cokolwiek”). Zanim zdecydujesz, spróbuj zastanowić się:

  •  gdzie chcesz pracować? (w biurze? a może w naturze?)
  • z kim chcesz pracować? (wolisz pracować sam/a, w zespole?)
  • w jakich godzinach chcesz pracować? (praca 8.00 – 16.00/ praca zmianowa, nieregularny czas pracy, praca w nocy?)
  • jak daleko od miejsca pracy możesz mieszkać? Jakie dojazdy jesteś w stanie zaakceptować?
  • jakie są Twoje mocne strony? Czy będziesz mógł/ mogła wykorzystać je w pracy?
  • co lubisz i potrafisz robić?
  •  z jakiego powodu chcesz wykonywać pracę, o której myślisz?
  • jak dużo wiesz na temat zawodu, który Cię interesuje? Gdzie możesz dowiedzieć się więcej (od znajomych, znajomych rodziców/ kolegów, sąsiadów, z filmików w Internecie, z praktyk)?
  • co chciałbyś robić w pracy? Jakie zadania, projekty realizować?
  • jakie swoje wartości chcesz zaspokoić w pracy? (np. czy chciałbyś/ chciałabyś, aby Twoja praca miała wpływ na życie innych? A może wartością są dla Ciebie pieniądze? A może wolność, a z tego powodu myślisz o zostaniu freelancerem?) Szczera odpowiedź na to pytanie jest o tyle ważna, że jeśli będziesz pracować w miejscu, które jest niezgodne z Twoimi wartościami – np. dla firmy, z której działaniami się nie zgadzasz, to wcześniej czy później się wypalisz)

Czasem jest tak, że mamy błędne wyobrażenie na temat pracy, którą chcemy wykonywać. Ważne, aby szukać informacji w różnych miejscach – pytać rodzinę, sąsiadów czy znajomych czym się zajmują. Co najbardziej lubią w swojej pracy, a czego nie lubią? Jak wygląda ich standardowy dzień w pracy? Jakie zadania wykonują?

Ważne, aby próbować różnych praktyk, stażu – to da Ci wgląd w wybrany przez siebie obszar. Szukaj miejsc, w których możesz się wykazać – twórz portfolio swoich prac. Możesz szukać wolontariatu (lokalnie i online: sprawdź tu: https://tudu.org.pl/ ) Jeśli dobrze czujesz się w roli lidera, sprawdź tę inicjatywę: https://zwolnienizteorii.pl/ ) Jako alternatywa na wakacje może sprawdzić się to: http://www.workcamps.pl/

Pomocne mogą być też różne psychozabawy czy testy – pamiętaj jednak, że ich wyniki nie są „diagnozą”, nie są jednoznaczne; stanowią jedynie wskazówkę, punkt wyjścia. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej nt. swojego temperamentu, sprawdź tę stronę:

http://traugutt.net/lo/temperament/kwestionariusz.php Tutaj: http://traugutt.net/lo/temperament/profile_osobowosci.php znajdziesz omówienie testu (to jest strona z innego LO, proponuję żebyś zrobił z tego odnośnik do ‘podstrony’ z podaniem źródła)

 Szukaj, sprawdzaj i eksploruj! Powodzenia!

 

Anna BrzezińskaData dodania: 2023-01-06 17:30:40
Data edycji: 2023-02-12 18:01:39
Ilość wyświetleń: 733

Partnerzy

Nasze sukcesy

Sukcesy
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej