Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

O projekcie

O projekcie

REALIZUJEMY PROJEKT UNIJNY, NA MOCY KTÓREGO NASI UCZNIOWIE WYJADĄ NA PRAKTYKI ZAWODOWE DO GRECJI!

 

Dzięki uzyskanemu ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego dofinansowaniu, nasza szkoła w okresie 01/10/2023 – 31/12/2024 realizuje projekt pt. „POLIGRAF rusza w świat!” nr 2023-1-PL01-KA122-VET-000124998, realizowany na zasadach Programu Erasmus+, w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

 

Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, jak każda szkoła w obliczu zachodzących w dzisiejszych czasach procesów, staje przed wieloma wyzwaniami i w każdym swoim działaniu stara się sprostać oczekiwaniom wszystkich współpracujących podmiotów (pracodawców lokalnych, regionalnych czy krajowych, organu prowadzącego, członków kadry pedagogicznej), jak i tych, do których kieruje swoje działania (uczniów – przyszłych absolwentów podejmujących pracę w wykształconym zawodzie, ich rodziców/prawnych opiekunów, potencjalnych kandydatów). Wśród zdiagnozowanych potrzeb ZSP znajdują się:

  • Poprawa w obszarze współpracy szkoły z pracodawcami;
  • Poszerzenie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie języka obcego;
  • Dokształcanie kadry zawodowej.

 

Na wszystkie powyższe potrzeby jest w stanie w znacznym stopniu odpowiedzieć podejmowanie się przez szkołę wdrażania projektów zagranicznych dla uczniów i nauczycieli, umożliwiających poszerzanie szeregu ich kompetencji.

 

Do celów projektu, wpisujących się jednocześnie w potrzeby naszej placówki zalicza się następujące aspekty:

  • Rozwój kompetencji zawodowych, językowych i umiejętności miękkich u 30 uczestników projektu – uczniów ZSP w Warszawie;
  • Pozyskanie przez kadrę (min. 8 nauczycieli) umiejętności w zakresie zarządzania projektami ze środków UE, ale także rozwój u nich innych kompetencji: językowych, międzykulturowych, adaptacyjnych;
  • Rozwój potencjału szkoły i uatrakcyjnienie jej oferty kształcenia, dzięki włączeniu w działania w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego dla 2 zawodów aspektu międzynarodowego;
  • Wzrost uznawalności efektów uczenia się, nabytych w trakcie praktyk zagranicznych, pozwalających na poświadczenie posiadanych umiejętności przez przyszłych absolwentów ZSP w Warszawie;
  • Realizacja działań w zakresie przygotowania, zorganizowania i oceny 12-dniowej zagranicznej mobilności zawodowej uczniów w Grecji, przy współpracy z partnerem z innego państwa Unii Europejskiej.

 

Projekt w swoich założeniach jako główne działania zakłada realizację dwóch 12-dniowych (+4 dni podróży) mobilności zagranicznych dla uczniów ZSP w Warszawie. Odbędą się one wiosną oraz jesienią 2024 r., a w każdej z nich weźmie udział po 15 uczniów kształcących się w ramach zawodów: technik grafiki i poligrafii cyfrowej i technik reklamy. Do Grecji wyjadą oni w towarzystwie 2 nauczycieli z ramienia szkoły na grupę. Obie mobilności poprzedzi szereg działań przygotowawczych, obejmujących dopełnienie niezbędnych formalności, przygotowanie i przeprowadzenie wszystkich procedur, wyłonienie uczestników i przygotowanie organizacyjne oraz merytoryczne mobilności w Grecji, we współpracy z partnerem. W ramach programu merytorycznego, uczniowie odbędą 10-dniowe praktyki zawodowe w ramach swoich kierunków kształcenia, a w czasie wolnym od zajęć wezmą udział w bogatym programie kulturowym. Następnie wszystkie aspekty zostanę podsumowane i ocenione, a rezultaty właściwie upowszechnione.

 

Projekt, wpisując się jednoznacznie w cele funkcjonowania placówki, stawiane przez kadrę zarządzającą oraz potrzeby jej grup docelowych, przyniesie wielowymiarowe korzyści. Przede wszystkim, poza pozyskaniem kompetencji przez przyszłych absolwentów ZSP (co wpłynie pozytywnie na opinię o szkole), pozwoli na rozwój kadry pedagogicznej, a co za tym idzie – wszystkich członków społeczności, w tym tych nie biorących bezpośredniego udziału w inicjatywie. Realizacja działań o skali międzynarodowej wzmocni prestiż placówki, pozwoli jej lepiej wypełniać swoją misję i przygotowywać do pracy w zawodzie swoich uczniów, którzy już na etapie szkoły średniej zyskają bezcenne doświadczenie pracy zagranicą.

 

Wypracowane rezultaty, oprócz dzielenia się nimi z szerokim gronem odbiorców, zostaną włączone do codziennego funkcjonowania szkoły, a programy kształcenia będą lepiej korespondować z rzeczywistymi potrzebami rynku pracy i firm międzynarodowych, co jest niezwykle istotne w kształceniu zawodowym młodzieży.

 

 

Szkolny koordynator projektu: Magdalena Grodzicka

Data dodania: 2023-12-16 09:22:21
Data edycji: 2024-04-15 12:21:56
Ilość wyświetleń: 1390

Partnerzy

Nasze sukcesy

Sukcesy
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej