00-178 Warszawa
ul. Stawki 14
REALIZUJEMY PROJEKT UNIJNY, NA MOCY KTÓREGO NASI UCZNIOWIE WYJADĄ NA PRAKTYKI ZAWODOWE DO GRECJI!
Dzięki uzyskanemu ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego dofinansowaniu, nasza szkoła w okresie 01/10/2023 – 31/12/2024 realizuje projekt pt. „POLIGRAF rusza w świat!” nr 2023-1-PL01-KA122-VET-000124998, realizowany na zasadach Programu Erasmus+, w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, jak każda szkoła w obliczu zachodzących w dzisiejszych czasach procesów, staje przed wieloma wyzwaniami i w każdym swoim działaniu stara się sprostać oczekiwaniom wszystkich współpracujących podmiotów (pracodawców lokalnych, regionalnych czy krajowych, organu prowadzącego, członków kadry pedagogicznej), jak i tych, do których kieruje swoje działania (uczniów – przyszłych absolwentów podejmujących pracę w wykształconym zawodzie, ich rodziców/prawnych opiekunów, potencjalnych kandydatów). Wśród zdiagnozowanych potrzeb ZSP znajdują się:
Na wszystkie powyższe potrzeby jest w stanie w znacznym stopniu odpowiedzieć podejmowanie się przez szkołę wdrażania projektów zagranicznych dla uczniów i nauczycieli, umożliwiających poszerzanie szeregu ich kompetencji.
Do celów projektu, wpisujących się jednocześnie w potrzeby naszej placówki zalicza się następujące aspekty:
Projekt w swoich założeniach jako główne działania zakłada realizację dwóch 12-dniowych (+4 dni podróży) mobilności zagranicznych dla uczniów ZSP w Warszawie. Odbędą się one wiosną oraz jesienią 2024 r., a w każdej z nich weźmie udział po 15 uczniów kształcących się w ramach zawodów: technik grafiki i poligrafii cyfrowej i technik reklamy. Do Grecji wyjadą oni w towarzystwie 2 nauczycieli z ramienia szkoły na grupę. Obie mobilności poprzedzi szereg działań przygotowawczych, obejmujących dopełnienie niezbędnych formalności, przygotowanie i przeprowadzenie wszystkich procedur, wyłonienie uczestników i przygotowanie organizacyjne oraz merytoryczne mobilności w Grecji, we współpracy z partnerem. W ramach programu merytorycznego, uczniowie odbędą 10-dniowe praktyki zawodowe w ramach swoich kierunków kształcenia, a w czasie wolnym od zajęć wezmą udział w bogatym programie kulturowym. Następnie wszystkie aspekty zostanę podsumowane i ocenione, a rezultaty właściwie upowszechnione.
Projekt, wpisując się jednoznacznie w cele funkcjonowania placówki, stawiane przez kadrę zarządzającą oraz potrzeby jej grup docelowych, przyniesie wielowymiarowe korzyści. Przede wszystkim, poza pozyskaniem kompetencji przez przyszłych absolwentów ZSP (co wpłynie pozytywnie na opinię o szkole), pozwoli na rozwój kadry pedagogicznej, a co za tym idzie – wszystkich członków społeczności, w tym tych nie biorących bezpośredniego udziału w inicjatywie. Realizacja działań o skali międzynarodowej wzmocni prestiż placówki, pozwoli jej lepiej wypełniać swoją misję i przygotowywać do pracy w zawodzie swoich uczniów, którzy już na etapie szkoły średniej zyskają bezcenne doświadczenie pracy zagranicą.
Wypracowane rezultaty, oprócz dzielenia się nimi z szerokim gronem odbiorców, zostaną włączone do codziennego funkcjonowania szkoły, a programy kształcenia będą lepiej korespondować z rzeczywistymi potrzebami rynku pracy i firm międzynarodowych, co jest niezwykle istotne w kształceniu zawodowym młodzieży.
Szkolny koordynator projektu: Magdalena Grodzicka
00-178 Warszawa
ul. Stawki 14